Elektrownie

Spółka OZE Rentier S.A. zajmuje się budową najnowocześniejszych elektrowni słonecznych. Składają się na nie dwustronnie przeszklone panele oraz jednoosiowe trackery zmieniające kąt nachylenia paneli w zależności położenia słońca. Dzięki temu elektrownia pracuje z wysoką wydajnością od wschodu, aż do zachodu słońca. Taka konstrukcja wraz z dwustronnymi panelami jest w stanie zwiększyć ilość wytwarzanej energii do 40% w porównaniu do zwykłych elektrowni.

Tracker jednoosiowy, to w pełni bezobsługowy system podążający za słońcem, z uzyskami większymi w porównaniu do nieruchomych konstrukcji. Wyjątkową efektywność zapewnia funkcja „śledzenia słońca”, dzięki której moduły fotowoltaiczne ustawiają się optymalnie do kierunku promieniowania słonecznego. Za sterowanie systemem odpowiada zegar astronomiczny, natomiast bezpieczeństwo zapewniają mu inteligentne czujniki oraz stacja pogodowa, która mierzy siłę i kierunek wiatru. Po przekroczeniu wartości krytycznych system wymusza automatyczne ustawienie paneli w bezpiecznej pozycji. Wyposażony jest również w czujniki opadu śniegu i deszczu. W chwili wykrycia intensywnego opadu trackery przechodzą w tryb automatycznego odśnieżania/czyszczenia paneli i ustawiają konstrukcje pod kątem, umożliwiającym zsunięcie śniegu lub mycie ich deszczem. Zainstalowany też został system awaryjnego zasilania konstrukcji chroniący panele przed silnymi burzami w nocy, kiedy linie energetyczne zostaną uszkodzone. Konstrukcje dodatkowo posiadają system 3D-backgracking odpowiadający za minimalizację zacienień kolejnych rzędów paneli.

Zastosowane panele dwustronnie przeszklone, JW-HD144N o mocy 555W, cechują się:

– lepszymi uzyskami przy słabym świetle, a takich dni mamy w Polsce ponad połowę oraz każdego dnia rano i wieczorem,

– dodatkowym wzrostem mocy od 10 do 30% w porównaniu do klasycznych paneli (panel produkuje energię z drugiej strony ze światła odbitego),

– zerową degradacją wywołaną światłem,

– 30-letnią gwarancją wydajności liniowej – sprawność panelu po 30 latach powinna wynosić 87,4% w tym 1% degradacji w pierwszym roku.

Filmy prezentujące technologię:

Budowa elektrowni na trackerach jednoosiowych

Elektrownia z lotu ptaka

Pokaz działania trackera jednnosiowego podążającego za słońcem

Dla OZE Rentier S.A. w tej technologii zostały już wybudowane:

– Elektrownia Kolonie Stanisławów (woj. mazowieckie), moc 999,55 kWp, przewidywana produkcja roczna 1500 MWh,

– Elektrownia Zaliszcze (woj. lubelskie), moc 339,9 kWp, przewidywana produkcja roczna 500 MWh.

W chwili obecnej spółka rozpoczęła budowę kolejnej elektrowni dla klienta zewnętrznego oraz przygotowuje się do budowy kolejnych dwóch dla siebie. Wszystkie te elektrownie wybudowane zostaną z wykorzystaniem trackerów jednoosiowych oraz dwustronnych paneli.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@ozerentier.pl