O spółce

Jesteśmy spółką technologiczną działającą w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Założyliśmy OZE Rentier S.A. aby wziąć aktywny udział w procesie dekarbonizacji energetyki. Rozpoczęliśmy działalność od budowy elektrowni słonecznych. Zależało nam aby postawić znak równości pomiędzy zyskiem pochodzącym z wywarzanej energii, a ochroną środowiska.

Dzisiaj budujemy elektrownie w najnowszej technologii – na trackerach jednoosiowych podążających za słońcem.

Do Ziemi każdego roku dociera 5 000 razy więcej energii słonecznej niż potrzebuje ludzkość. Ale słońce świeci tylko w dzień, a wiatr nie zawsze wieje. Pojawiła się zatem potrzeba magazynowania energii elektrycznej w sposób ekologiczny. W odpowiedzi na tę potrzebę zaprojektowaliśmy Grawitacyjne Magazyny Energii (GME), których zasada działania jest podobna do funkcjonowania elektrowni szczytowo-pompowych. Zasada działania jest prosta: w okresie nadwyżek energii podnosimy duży ciężar do góry. W okresie zapotrzebowania na energię, ciężar jest opuszczany aby wytworzyć energię. W ten prosty sposób magazynując energię elektryczną wytwarzaną z OZE, możemy odchodzić od spalania węglowodorów, przybliżając rok 2050 – rok neutralności klimatycznej.

Naszą misją jest stworzyć rozwiązania technologiczne pozwalające zasilać całe obszary w Polsce, a później również w innych państwach, wyłącznie energią odnawialną pochodzącą z elektrowni: słonecznych, wiatrowych, biogazowni oraz elektrowni wodnych stabilizowanych GME.

Chcemy, aby jak najwięcej ludzi włączyło się w ten proces i razem z nami inwestowało w poprawę jakości powietrza oraz wody. W ten sposób przyczyniamy się do uzdrowienia naszej Planety dla przyszłych pokoleń.

Ekologia

Czy wiesz, że od lat 50-tych XX wieku na naszej planecie:

  • lasy deszczowe, które są płucami Ziemi zmniejszyliśmy o połowę,
  • wycięliśmy 3 biliony drzew,
  • obecnie wycinamy ponad 15 miliardów drzew rocznie,
  • zanieczyszczając i nadmiernie eksploatując rzeki i jeziora zmniejszyliśmy populację zwierząt słodkowodnych o ponad 80%,
  • połowę żyznych ziem zajmują tereny rolnicze,
  • populacja dzikich zwierząt na świecie zmalała o ponad połowę,
  • 70% ptaków zamieszkujących naszą planetę to ptaki hodowlane, głównie kury,
  • w skutek połowów zniknęło 90% dużych ryb,
  • w czasie ostatnich 40 lat letnia pokrywa lodowa w Arktyce zmniejszyła się o 40%, a jej zanikanie przyspiesza globalne ocieplenie,
  • duże stężenie tlenków siarki, węgla i azotu w powietrzu w połączeniu z wodą deszczową powoduje powstanie zjawiska kwaśnego deszczu, a jego opady prowadzą do zakwaszenia gleby, niszczenia roślinności, niekorzystnie wpływają na układ oddechowy człowieka,
  • w miastach podczas bezwietrznej pogody wytwarza się toksyczna mgła zwana smogiem, który jest szczególnie niebezpieczny latem, powstając podczas upalnej pogody,
  • ludność stanowi 36% łącznej masy ssaków na świecie, kolejne 60% to zwierzęta które zjada człowiek, a pozostałe ssaki od myszy po walenie stanowią zaledwie 4%,

Jeśli jeszcze nie widziałeś niezwykle poruszającego dokumentu wspaniałego Davida Attenborough – A LIVE ON OUR PLANET „Życie na naszej Planecie” (2020) zobacz koniecznie. Zrozumiesz naszą motywację.

OZE w Polsce

Polska ma obowiązek zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym, dlatego już teraz warto inwestować we wszystkie rozwiązania technologiczne, zmierzające do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Wg Agencji Rynku Energii w Polsce, na koniec maja 2023 roku moc elektrowni szacuje się na: fotowoltaicznych 13 926 MW, elektrowni wiatrowych 8 760,5 MW, biomasowych 980,8 MW, wodnych 977,8 MW, biogazowych 283,8 MW, a także instalacji zaliczanych przez ARE jako hybrydowe 22,6 MW.

Lipiec 2023 roku w Polsce był najlepszymi miesiącem pod względem wytwarzanej energii z PV i wynosił 1942 GWh, w porównaniu do lipca w 2022 roku 1323,3 GWh oraz 2021 roku (685 GWh) wg. Gramwzielone.pl.

Dążąc do neutralności klimatycznej oraz stale zwiększającego się udziału OZE w miksie energetycznym, koniecznością staje się zastosowanie magazynów energii w celu stabilizacja sieci elektroenergetycznej.

Rynek

Farmy fotowoltaiczne jako system rozproszony pomagają uzyskać coraz większą niezależność energetyczną Polski, w ostatecznej kalkulacji korzystnie wpływając na politykę cenową na rynku energetycznym.

Długofalowy polski cel udziału energii z odnawialnych źródeł w ogólnym bilansie energetycznym to 23% do 2030 roku. Unia Europejska już wyznaczyła bardzo ambitny cel, do roku 2050 chce uzyskać neutralność klimatyczną. Wszystko to sprawia, że w najbliższych latach możemy się spodziewać większego zapotrzebowania zarówno na technologie, jak i możliwości produkcyjne rozwiązań związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo, wzrost cen praw do emisji CO2 będzie napędzał rynek OZE.

Zgodnie z raportem „Polski sektor energetyczny. 4 scenariusze”, opracowanym przez Forum Energii, ceny hurtowe niezależnie od miksu energetycznego będą rosnąć. Na cenę energii będzie miał również wpływ koszt uprawnień do emisji CO2, który stale rośnie.

Zespół


Tomasz Zieliński (LI) – Prezes Zarządu – Współwłaściciel spółki. Magister inżynier, absolwent Politechniki Warszawskiej gdzie pracował przez 7 lat. Przez kilkanaście lat pracował jako trener personalny i szkoleniowiec. Wizjoner posiadający umiejętność przekucia marzeń w ukończone projekty. Opłynął Przylądek Horn na zorganizowanej przez siebie wyprawie, był na Antarktydzie, wielokrotny maratończyk i ultramaratończyk.

Andrzej Tersa (LI) – Wiceprezes Zarządu – Współwłaściciel spółki. Inżynier elektroenergetyk oraz ekspert ds. OZE. W spółce odpowiedzialny za sprzedaż energii elektrycznej. Absolwent Politechniki Gdańskiej, oraz Politechniki Warszawskiej. W swojej karierze zarządzał (jako Prezes Zarządu) spółkami takimi jak ENERGA Hydro, ENERGA S.A., Elektrownia Wodna we Włocławku, ENERGA WIND, a także pełnił funkcję Wiceprezesa PGE Energia Odnawialna S.A.

Piotr Frejowski (LI) – Przewodniczący Rady Nadzorczej – Współwłaściciel spółki. Ekspert ds. IT oraz technologii –  Absolwent Politechniki Warszawskiej. Menedżer i architekt rozwiązań IT z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów. Brał udział w realizacji projektów w różnych częściach świata.

Jolanta Fraszyńska – Członek Rady Nadzorczej – Współwłaścicielka spółki. Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Propagatorka zdrowego trybu życia, odżywiania się, rozwoju osobistego i duchowego. Podejmuje inicjatywy na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przez dwa lata pełniła funkcję ambasadorki kampanii społecznej “Forum przeciw depresji”.